logo boiron
kašlající slečna

Trápí vás kašel?

Kašel
Čas k přečtení: 5 min
Zpět na články

Kašel je prospěšný k odstranění cizorodých a dráždivých podnětů z dýchacích cest a pomáhá je čistit. Bývá projevem virové nebo bakteriální infekce dýchacích cest. Jde o důležitý obranný mechanismus. Ve chvíli, kdy receptory dýchacích cest rozpoznají škodlivou látku, začnou produkovat větší množství hlenu. Poté následuje potřeba zbavit se nadbytečného hlenu, a to pomocí odkašlávání.

kašlající slečna

Typy kašle

Kašel může mít různou charakteristiku. Akutní kašel může být spojený s vdechnutím cizího tělesa či dráždivých plynů, náhlou infekcí dýchacích cest nebo dokonce zápalem plic, případně alergickým onemocněním. Kašel spojený s akutními sezónními viry trvá většinou 7-10 dní. Více než 3 týdny trvající kašel je pak kašlem chronickým a často se objevuje po prodělaném zánětu dýchacích cest nebo při zvětšené nosní mandli. Setkávají se s ním i kuřáci a astmatici. Pokud kašel přetrvává delší dobu, je potřeba poradit se s lékařem nebo lékárníkem, protože může být projevem závažnějšího onemocnění.
Suchý kašel a vlhký neboli produktivní kašel, se rozlišují podle přítomnosti hlenu v dýchacích cestách. Zatímco vlhký kašel vzniká pohybem hlenu v dýchacích cestách a dochází při něm k jeho vykašlávání, suchý kašel může vznikat v horních i dolních dýchacích cestách na začátku zánětu nebo v důsledku jiného dráždění.

kašlající holčička

Nejvíce náchylní ke kašli jsou hlavně děti a senioři, které samotné kašlání nejvíce vyčerpává. Výskyt kašle je vyšší ve městech nebo v období zvýšeného znečištění ovzduší. V průběhu roku mají děti v dobrém zdravotním stavu obvykle 7 až 10 případů infekce horních cest dýchacích, které mohou způsobit kašel.1

Jak kašel zmírnit?

  • dodržujte pitný režim k zamezení dehydratace a ke zředění hlenu - voda, bylinkové čaje, ovocné či zeleninové nápoje ideálně pokojové teploty, vhodné jsou také polévky
  • udržujte pokojovou teplotu na max. 19-20 °C a často větrejte
  • pravidelně proplachujte nos fyziologickým roztokem, který pomůže vyčistit horní dýchací cesty
  • vyhněte se zakouřenému a znečištěnému prostředí, které může dráždit sliznici horních dýchacích cest
  • pokud kašlete hlavně v noci, spěte na zádech a ve zvýšené poloze
  • zvlhčete vzduch v místnosti, abyste snížili podráždění sliznic - použijte zvlhčovač vzduchu nebo nádobu s vodou umístěnou na topení
  • inhalujte páru s bylinným či solným roztokem

1 Shields MD et al. Pokyny BTS: Doporučení pro hodnocení a zvládání kašle u dětí. Thorax 2008; 63 (dodatek 3) iii5-iii15.

Pomoci mohou homeopatické léky nebo tradiční rostlinné přípravky

Léčbu kašle mohou podpořit homeopatické léky či rostlinné sirupy. Mohou se podávat dětem, těhotným i seniorům. Dají se používat i při užívání léků klasické medicíny – neexistují u nich žádné interakce ani kontraindikace.

Homeopatie jako jedna z možností léčby

O výběru konkrétního homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii a pečlivě čtěte příbalovou informaci jednotlivých produktů. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležité vhodný výběr homeopatické léku dle příznaků pacienta.

VŽDY ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

STODAL®- Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Stodal® na všechny typy kašle. Používání tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výlučně na zkušenosti z dlouhodobého použití. Lék k vnitřnímu užití.

DROSETUX® neo - Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
Drosetux® neo je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k léčbě suchého kašle, dráždivého kašle nebo jiných forem neproduktivního kašle.