Suchý neboli dráždivý kašel bývá také označován jako neproduktivní, protože při něm nedochází k vykašlávání většího množství hlenu z průdušek. Jeho průběh však může být velmi nepříjemný. Při suchém kašli bývá sliznice dýchacích cest podrážděná a nemocný nejen že kašle, ale může se až dusit a obtížně se nadechuje. Pocity „sucha v krku“ a dráždění ke kašli, v podobě svědění, lechtání a pálení, mohou být velmi silné a mohou přejít až v nezastavitelné a vysilující záchvaty kašle. Pokud navíc přicházejí večer nebo v noci, dokáží nepříjemně narušit noční odpočinek.
Suchý kašel a jeho příčiny
- nejčastěji se jedná o virovou nebo bakteriální infekci, na základě které vzniká zánět dýchacích cest či zánět hrtanu (akutní laryngitida),
- dále může jít např. o astma,
- alergie,
- pálení žáhy neboli refluxní chorobu jícnu,
- podráždění v důsledku užívání některých léčivých přípravků,
- podráždění sliznice dýchacích cest vdechnutím žaludečního obsahu,
- zvětšenou nosní mandli,
- vysušení sliznice dýchacích cest kvůli dlouhodobému pobytu v klimatizovaném prostředí
Léčba suchého kašle
Při léčbě suchého kašle je důležité dodržovat tzv. režimová opatření, mezi které patří klidový režim, dostatek tekutin a u kuřáků omezení kouření. Vhodné je také podpořit imunitu, doplnit stravu o čerstvé ovoce a zeleninu a dostatečně spát. V noci je vhodné spát s hlavou ve vyvýšené poloze a zajistit, aby vzduch v místnosti spánku byl zvlhčený.
Suchý kašel bývá nejčastěji spojený s nachlazením či určitým chronickým onemocněním a délka jeho léčby souvisí s příčinou potíží. Při nachlazení může kašel přetrvávat až 2-3 týdny, pokud však trvá déle jak 3 týdny, může se již jednat o chronické onemocnění a je nutné vyhledat lékaře.
Charakteristika kašle se často s vývojem onemocnění mění
Suchý kašel bývá typický pro počátek onemocnění a také pro večerní hodiny a dobu spánku, zatímco po probuzení, kdy potřebuje tělo vyloučit nahromaděné hleny, jde většinou o kašel vlhký. V případě kombinovaného kašle je proto vhodné zvolit léčivé přípravky určené k léčbě obou typů kašle.
Pomoci mohou homeopatické léky nebo tradiční rostlinné léčivé přípravky
Léčbu kašle mohou podpořit homeopatické léky či rostlinné sirupy. Homeopatika nemají lékové interakce a mohou se tedy kombinovat s jinými léky či přípravky.
Homeopatie jako jedna z možností léčby
Pokud zvolíte homeopatické léky, poraďte se o jejich výběru s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii a pečlivě si přečtěte příbalovou informaci jednotlivých přípravků. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně, nebo jako doplněk klasické léčby.
Boiron přípravky na kašel
STODAL® je tradiční rostlinný léčivý přípravek používaný na všechny typy kašle. Použití tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výlučně na zkušenosti z dlouhodobého použití. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
- Zklidní suchý kašel
- Uleví od vlhkého kašle
- Bez lékových interakcí
- Bez umělých sladidel
- Rodinné balení 200 ml
- Pro děti od 2 let
DROSETUX® NEO je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k léčbě suchého kašle, dráždivého kašle nebo jiných forem neproduktivního kašle. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
- Uleví od suchého a dráždivého kašle
- Bez věkového omezení
- Mohou jej užívat těhotné i kojící ženy
- Neobsahuje alkohol