logo boiron
nemocná paní v posteli

Jak rozeznat nachlazení, virózu a chřipku?

Chřipkové stavy
Čas k přečtení: 5 min

Období typické pro zvýšený výskyt nachlazení, viróz i chřipek klepe na dveře. Chladné sychravé dny jsou ideálním prostředím pro šíření infekčních virů a představují zkoušku pro naši obranyschopnost. Jak se liší obyčejné nachlazení či viróza od chřipky, která může mít závažnější průběh?

Nachlazení či běžná zimní viróza se projevuje pomalým rozvojem příznaků a doprovází ho většinou rýma, kašel, škrábání v krku a pálení nosohltanu. Naopak bolesti hlavy, kloubů, horečku nad 38 °C a zimnici pozorujeme jen občas. Inkubační doba nachlazení bývá 2–3 dny v závislosti na typu viru, a zhruba po týdnu nachlazení odeznívá.

maminka, dítě, nemoc, chřipka, nachlazení

Chřipka a její projevy


Chřipka na rozdíl od nachlazení nastupuje velmi rychle. Jde o vysoce nakažlivé virové onemocnění horních cest dýchacích, při kterém má pacient teploty zpravidla vyšší než 38 °C. Nemoc může doprovázet výrazná bolest hlavy, kloubů i svalů, zimnice a zpočátku suchý kašel. Na rozdíl od nachlazení je u chřipky méně obvyklá bolest v krku a rýma.

nemocna paní v posteli

Příznaky dalších virových onemocnění


Příznaků může být celá řada, různě variují, většinou se ale projevují podobně jako chřipková onemocnění. V posledních třech letech dominuje mezi viry koronavirus, způsobující onemocnění covid-19. Ten prošel několika mutacemi a postihuje populaci různými způsoby. K dalším onemocněním, způsobeným viry, která už ale nepatří mezi chřipková onemocnění či virózy, řadíme například klíšťovou encefalitidu, plané neštovice, mononukleózu, opary nebo spalničky.

teploměr, nemocná paní v posteli

Jak nejčastěji dochází k nákaze


Viry vstupují do organismu nejčastěji přes sliznici dýchacích cest, zažívacího ústrojí (sliznice dutiny ústní, sliznice tenkého střeva), jinými sliznicemi (močového a pohlavního ústrojí) a také poraněnou kůží.

paní popíjící čaj, prevence

Prevence před virózami a chřipkovými stavy


• Zvýšený přísun vitamínů
• Zdravá a kvalitní strava
• Dostatek spánku a odpočinku
• Správná hygiena rukou
• Časté větrání
• Vyhýbání se větším skupinám osob
• Ochrana dýchacích cest v uzavřených prostorách

Homeopatie může pomoci s různými obtížemi


O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta.