logo boiron
tehotenstvi, clanek

Výkyvy nálad v těhotenství a po porodu

Těhotenství & Mateřství
Čas k přečtení: 5 min
Zpět na články

Říká se, že těhotenství je nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Očekávání miminka však bývá spojeno i s řadou změn, které ženám často způsobují poruchy nálad. Na psychiku ženy mají v těhotenství vliv hormonální změny, tělesné změny s přibíráním na váze a také narůstající únava.

tehotenstvi, clanek

V hlavní roli hormony 

Smutek, euforie a podrážděnost - pro mnoho žen je těhotenství sérií nekontrolovatelných emocí. Pocity, které ženy prožívají, jsou matoucí, ale zcela normální. Výkyvy nálad a jejich časté střídání jsou spojeny s hormonálními změnami na začátku těhotenství, a následným nárůstem hladiny estrogenu a progesteronu.  

Nálady podle trimestru 

S nejvýraznějšími změnami nálad hojně doprovázenými fyzickou únavou se ženy potýkají v prvním trimestru. Během druhého trimestru se emoce většinou trochu uklidní, ale výkyvy se opět vrací v trimestru třetím, kdy se k nim ještě přidá fyzická zátěž, těhotenské bolesti, větší únava a obavy z porodu. 

tehotenstvi, clanek

Období po porodu  

„Po porodu hladina hormonů klesá, což ženě přináší úlevu. Pokud ale matka kojí, začne se do těla vyplavovat hormon oxytocin, který způsobuje velkou únavu,“ vysvětluje porodní asistentka Agnès Castor z pařížské nemocnice Hôpital Robert-Debré.  

Porod se dá z pohledu fyzické náročnosti přirovnat k vrcholovému atletickému výkonu a žena po něm bývá velmi unavená a potřebuje prostor pro regeneraci fyzických sil. Prožívá první dny s miminkem, musí přijímat návštěvy v porodnici a celá situace je pro ni velmi náročná i po psychické stránce.

„Je to choulostivé období, matka se může cítit deprimovaná, nepochopená a zdrcená. Nesmí ignorovat své pocity, jinak se to může rozvinout v poporodní depresi,“ uzavírá Castor.  

tehotenstvi, clanek

Jak si poradit s výkyvy nálad 

  • Mluvte o svých pocitech s partnerem nebo svými blízkými 
  • Nesnažte se zvládat vše, co jste zvládali před otěhotněním 
  • Požádejte okolí o pomoc 
  • Odpočívejte a spěte, kdykoliv to jde a kdykoliv se cítíte unavená  
  • Vyhýbejte se stresu 
  • Respektujte období šestinedělí, nechte si pomáhat od nejbližších a prožijte tento čas v klidu jen se svým narozeným miminkem 
  • Nechte si miminko po šestinedělí pohlídat a věnujte pravidelně čas sama sobě 
  • Snažte se myslet pozitivně 
  • V případě, že cítíte, že je poporodní stav psychicky nezvládáte, vyhledejte odbornou pomoc   

Homeopatie může pomoci s různými obtížemi 

Vhodnou cestu k léčbě úzkosti a emočního napětí, které se projevují neklidem, nervozitou, podrážděností a poruchami koncentrace, a k léčbě lehkých poruch spánku představují homeopatické léky. Jsou bez omezení věku, bez známých nežádoucích účinků a mohou se kombinovat s jinými léky či doplňky stravy.  

 

O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta.