Žaludek na vodě, únava, malátnost a nechutenství – nevolnosti v těhotenství trápí až 80 % žen. U mnoha z nich potíže gradují až do zvracení a často těhotným znemožňují vykonávat běžné činnosti.
Kdy se těhotenská nevolnost nejčastěji objevuje
Ve většině případů nastupují těhotenské nevolnosti mezi 2. až 5. týdnem těhotenství a bývají často vůbec první známkou toho, že je žena těhotná. Nevolnosti přetrvávají do 8. až 15. týdne těhotenství, ale až 20 % žen jimi trpí déle. Nejčastěji těhotné ženy pociťují nevolnost po ránu, výjimkami však nejsou ženy, které mají nevolnosti celodenní, či jimi trpí pouze večer.
Nejčastější projevy těhotenské nevolnosti
- žaludeční nevolnost
- únava
- malátnost
- nechutenství
- citlivost na pachy
- stavy podobné kocovině či počínající střevní chřipce
Každá žena je jedinečná, a proto nelze předem odhadovat, jaký bude průběh jejího těhotenství a jaká míra nevolností ji postihne. Nevolnosti nebývají nebezpečné – nevolnost a občasné zvracení v prvních třech měsících těhotenství tak bývá spíše nepříjemností, se kterou je třeba v těhotenství počítat.
Některé ženy však v těhotenství trpí velmi četným zvracením, které narušuje příjem stravy i tekutin - dochází tak k dehydrataci, ztrátě minerálů, hubnutí a také únavě a apatii. V těchto extrémních případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc, protože tento stav může negativně ovlivnit nejen těhotnou ženu, ale i nenarozené dítě.
Příčiny těhotenské nevolnosti
Prudký nárůst hladiny hormonů v těle ženy
- ovlivňuje celý organismus, žaludku a trávicího traktu nevyjímaje
- v prvním trimestru roste zejména hladina hormonu hCG a estrogenu, který kromě oblasti žaludku zpomaluje střevní peristaltiku a může být také původcem zácpy
Vyšší citlivost čichu těhotné ženy
- je způsobena zvýšením objemu krve v těle těhotné ženy
- kromě vyšší intenzity čichu se může změnit i vnímání vůní a pachů – některé věci mohou začít ženě vonět nebo naopak zapáchat, a to až k nevolnosti
Stres
- když je žena v očekávání, často to pro ni znamená stres
- prvorodičky těhotenství a mateřství mohou vnímat jako krok do neznáma, uvědomění si zodpovědnosti a povinností spojených s příchodem miminka na svět
- ženy se často obávají o své zdraví a zdraví dítěte nebo mají obavy z blížícího se porodu a kvůli zvýšené hladině hormonů bývají přecitlivělé
Jak mírnit nevolnost v těhotenství
Vhodné je upravit jídelníček a dodržovat jednoduchá pravidla:
- vstávat pomalu a s plným žaludkem – ještě v posteli si po probuzení dát sušenku nebo banán a následně pomalu vstát
- pravidelně jíst – menší porce několikrát denně
- vždy mít po ruce jídlo pro okamžité doplnění energie (sušenky, banán...)
- nenechávat žaludek prázdný
- vynechat dráždivé potraviny (kořeněné a tučné jídlo, citrusy, perlivé nápoje, káva)
- chodit na čerstvý vzduch
- často větrat
- odpočívat
- vyhýbat se stresu
- vyhýbat se pachům, které ženě vadí
- žvýkat žvýkačky pro vyšší produkci slin
- nepoddávat se stresu – pokud je to možné
Homeopatie může pomoci s různými obtížemi
Vhodnou cestu k prevenci a léčbě nevolnosti v těhotenství představují homeopatické léky. Jsou bez známých nežádoucích účinků a mohou se kombinovat s jinými léky či doplňky stravy.
O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta.
Boiron léčivé přípravky - Nevolnost a zvracení bez horečky
VŽDY ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
COCCULINE® je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k prevenci a léčbě kinetózy při cestování dopravními prostředky (auto, vlak, letadlo, loď) a k léčbě nauzey a zvracení bez horečky. Lék k vnitřnímu užití.
Kromě prevence a léčby nevolnosti při cestování je Cocculine® vhodný k léčbě všech typů nevolnosti a zvracení bez horečky jako je například:
- nevolnost v těhotenství
- při chemoterapeutické léčbě
- při stravovacích excesech (přemíra jídla či alkoholu)
- nevolnost spojená s migrénami