logo boiron
slunce, horko, vedra, psychika

Vedra a jejich vliv na psychiku

Stres & Spánek
Čas k přečtení: 5 min
Zpět na články

Letní teploty v důsledku globálního oteplování každoročně atakují svá maxima. Kromě toho, že mohou ohrozit fyzické zdraví, mají vliv také na psychiku a způsobují řadu obtíží. Jak se o sebe během letních veder postarat a předejít negativním dopadům extrémních teplot na psychické zdraví?

slunce, horko, léto, vedra, psychika

Podrážděnost, špatná nálada, téměř nulová energie a únava. Horko má na duševní zdraví neblahý účinek. V roce 2013 kalifornská studie odhalila, že zvýšení teploty o 1°C oproti průměrným sezónním hodnotám vedlo v populaci ke 4% nárůstu násilí. Teplo tedy beze sporu prohlubuje únavu a podrážděnost a má vliv na naše chování.

„Kolísání teploty má dopad na naši osobnost, emoce a způsob, jakým je zvládáme ovládat. Teplo má často mnohem větší vliv než zima – lidské tělo totiž musí vynakládat spoustu energie na to, aby se ochladilo. V důsledku působení vysokých teplot jsme unavení, náš spánek je přerušovaný a každodenní úkoly se zdají být obtížnější,“ vysvětluje psycholožka Sabrina Phillipe pro francouzský lékařský portál Doctissimo.fr.

Dopady extrémních teplot na psychiku

  1. Podrážděnost – horké počasí může zvýšit úroveň podrážděnosti a stresu – lidé jsou nervóznější a snadno se rozčílí
  2. Únava a vyčerpání – horko způsobuje fyzické vyčerpání, které vede k únavě a snižuje schopnost zvládat stres
  3. Snížená schopnost koncentrace, ovlivnění krátkodobé paměti a schopnosti učit se
  4. Zhoršení úzkostných a depresivních stavů
  5. Narušení spánku – vysoké teploty mohou mít vliv na usínání, kvalitu spánku a spánkový cyklus, v důsledku nedostatku spánku se projevuje únava, stres a podrážděnost
  6. Riziko agresivního chování a násilí - lidé jsou v horku náchylnější k impulsivním a agresivním reakcím
  7. Sociální izolace – v důsledku omezení aktivit
  8. Dehydratace – nedostatečný příjem tekutin může způsobit bolesti hlavy a zvýšit únavu
slunce, horko, léto, vedra, psychika, voda, běh

Jak snížit rizika spojená s vlnou veder

  • Pravidelná hydratace – doplňujte tekutiny často, i když nemáte žízeň; ideální na pití je čistá voda
  • Chladné prostředí – zůstaňte mimo přímé slunce a vyhledávejte chladná místa, použijte větrák či klimatizaci (vyvarujte se extrémním rozdílům vnitřních a venkovních teplot)
  • Lehká strava – jezte lehká a snadno stravitelná jídla, která nezatěžují organismus
  • Odpočinek – dopřejte si dostatek odpočinku a spánku
  • Omezení fyzické aktivity během nejteplejších částí dne
  • Relaxace – pro snížení stresu a zlepšení nálady
  • Udržování sociálních kontaktů

Homeopatie může pomoci s různými obtížemi

Vhodnou cestu k léčbě úzkosti a emočního napětí, které se projevují neklidem, nervozitou, podrážděností a poruchami koncentrace, a k léčbě lehkých poruch spánku představují homeopatické léky. Jsou bez omezení věku, bez známých nežádoucích účinků a mohou se kombinovat s jinými léky či doplňky stravy.

 

O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

SÉDATIF PC® je homeopatický léčivý přípravek k vnitřnímu užití užívaný tradičně v homeopatii k léčbě úzkosti a emočního napětí (které se projevují např. neklidem, nervozitou, podrážděností a poruchami koncentrace) a k léčbě lehkých poruch spánku.