logo boiron
Dítě veselé bez rýmy

Jak ulevit dítěti od rýmy?

Miminka & Děti
Čas k přečtení: 5 min

Příchod podzimu ztrpčují rodičům i dětem opakované rýmy a orl infekty. Rodiče jsou ve stresu, protože si velmi často hned na začátku školního roku musejí vzít v práci volno anebo řešit, kdo o nachlazeného potomka bude pečovat. Jak můžeme těmto potížím předcházet? A jak je můžeme šetrně léčit?

dítě s rýmou

Rýma je až do 6 let věku dítěte spíše banální infekcí

Virová rinofaryngitida/rýma (rinitida) je infekce projevující se zvýšenou teplotou a vodnatým výtokem z nosu. Přestože se jedná o benigní (neškodné) onemocnění, opakovaná rýma je pro rodiče dětí velkou starostí.

Do 6 let věku dítěte nepovažují pediatři rinofaryngitidu za onemocnění, je to spíše období, kdy se dítěti posiluje jeho imunitní systém. Stává se, že si dítě v tomto věku projde až 15 opakováními rýmy za rok, aniž by to bylo považováno za onemocnění, vyžadující podávání antibiotik. Ta se předepisují v momentě, kdy nastanou komplikace, jako například záněty ucha nebo angíny bakteriálního původu.

pani v zelenem

Prevence a posilování imunity jsou klíčové

Doporučuje se osvojit si jednoduché, ale v každodenním životě velmi účinné návyky:

  • vyhýbat se znečištěnému ovzduší, a to venku i uvnitř bytu
  • zbavit byt roztočů (vysavačem čistit závěsy a čalounění, lůžka, ložní prádlo a polštáře)
  • pravidelně větrat a nemít v bytě přetopeno; na spaní se doporučuje teplota do 20 °C
  • zbavovat se vlhkosti v bytě, protože je zdrojem plísní, které mohou být toxické
  • plyšové hračky pravidelně zbavovat mikrobů – například je v igelitovém sáčku umístit do mrazáku na celou noc
  • vyvarovat se prudkých změn teploty (když dítě nastupuje do auta, svléci mu bundu, šálu i čepici)
  • kouření, i když je u dítěte jen pasivní, má rovněž negativní vliv na jeho zdraví, v místnostech, kde bude dítě pobývat, se nedoporučuje kouřit vůbec, protože kouř zůstává např. v čalounění

Pomoci mohou homeopatické léky

Kromě probiotik a hygieny mohou rýmu u dítěte zmírnit i homeopatické léky. Jsou netoxické a mohou se podávat dětem od nejútlejšího věku. Ať už se jedná o čirý nosní výtok, dráždivý výtok se zarudlým nosem, žlutavý nebo nazelenalý výtok s krustami, homeopatie nabízí pomoc. O výběru konkrétního léku se poraďte s lékařem nebo lékárníkem, proškoleným v homeopatii.