logo boiron
slunce, léto, opalování, ochrana, UV záření, pokožka, sluneční brýle

Jak se chránit před sluncem

Dermatologie
Čas k přečtení: 5 min

Opalování může být příjemnou součástí letních měsíců, je ale třeba myslet na to, že nadměrná dávka UV paprsků napadá kožní buňky a může způsobit jejich nevratné poškození. Bez ohledu na typ pokožky je nezbytné se chránit a dodržovat důležitá pravidla, aby riziko spálení, předčasného stárnutí kůže či rakoviny kůže bylo co nejnižší.

slunce, léto, opalování, ochrana, UV záření, opalovací krém, pokožka

1. Používejte opalovací krém

  • Vybírejte opalovací krém s širokospektrální ochranou proti UVA i UVB záření a hodnotou SPF minimálně 30
  • Nanášejte opalovací krém na všechny nekryté části těla alespoň 15 minut před pobytem na slunci
  • Aplikaci opalovacího krému opakujte každé 2 hodiny, a po každém plavání, zpocení se nebo utírání ručníkem
  • Velmi obezřetně je třeba postupovat při ochraně dětí - až do puberty je totiž dětská pokožka tenčí a pigmentový systém nezralý a zranitelnější vůči karcinogenním účinkům UV paprsků

2. Noste brýle a ochranné oblečení

Vhodné pro letní pobyt na slunci jsou lehké oděvy s dlouhými rukávy a nohavicemi a nezbytná je také pokrývka hlavy - ideálně klobouk s širokým okrajem, který ochrání obličej, krk i uši. Třeba je myslet i na oči a nosit sluneční brýle s UV filtrem, které je ochrání před škodlivým zářením.

slunce, léto, opalování, ochrana, UV záření

3. Vyhýbejte se přímému slunci

Nejlepší způsob, jak se chránit před sluncem, je nevystavovat se jeho paprskům a vyhledávat stín, například pod stromem či přístřeškem. Je třeba si uvědomit, že na pláži je slunečník užitečný, ale plně před slunečními paprsky neochrání.

V létě je navíc nezbytné vyhýbat se slunci v hodinách, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější – nejčastěji to bývá mezi 10:00 a 14:00 v přímořských oblastech a mezi 12:00 a 16:00 v kontinentálních oblastech.

4. Hydratace

Dostatek tekutin v letních měsících je klíčový. Slunce a teplo mohou způsobit dehydrataci, proto je důležité pravidelně pít, a to i když nemáme pocit žízně. Nejhodnější je pro doplnění tekutin voda, osvěžit ji můžete čerstvým ovocem, bylinkami nebo okurkou.

slunce, léto, děti, opalování, ochrana, pokožka, UV záření

5. Sledujte varování před UV zářením

Sledujte v předpovědi počasí hodnotu UV indexu a přizpůsobte jí své aktivity. Vyšší index představuje vyšší riziko spálení.

6. Dodržujte prevenci

Pravidelně kontrolujte svou kůži a v případě, že se objeví nové znaménko či zaznamenáte změny na znaménku starém, navštivte dermatologa. Preventivní kontrolu znamének je vhodné podstupovat jednou do roka.

7. Speciální péče o děti

80 % rakoviny kůže souvisí s nadměrným vystavováním se slunci, zejména s pravidelným a intenzivním vystavováním se v dětství. Spáleniny od slunce v dětství mohou vést k rakovině dospělých. Děti do 3 let by se neměly vystavovat slunci vůbec.

Homeopatie může pomoci s různými obtížemi

O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta.

Boiron přípravky na ošetření kůže po vystavení slunečnímu záření

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

CICADERMA® je tradiční rostlinný léčivý přípravek používaný při podráždění kůže, povrchových poraněních malého rozsahu (malé řezné rány, trhliny, praskliny, odřeniny), drobných popáleninách, solárním erytému, a při poštípání hmyzem.

Léčivý přípravek mohou používat děti od 3 let, dospívající a dospělí.

Použití tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výhradně na zkušenosti z dlouhodobého použití.