logo boiron

Více než 60 procent Čechů trpí nadváhou. Problémy s ní má čtvrtina dětí

Nadváha a obezita postihují v současné době téměř 60 % dospělých a téměř jedno ze tří dětí v Evropě. Také v České republice se výrazně nad zdravou vahou pohybuje více než 60 % lidí.

Obezita, fast food, česká populace

Obezita je nejrozšířenější civilizační onemocnění a způsobuje řadu zdravotních komplikací. Nejčastěji jde o kardiovaskulární choroby provázené mrtvicemi a infarkty, cukrovku druhého typu, nádorová onemocnění, kloubní obtíže, poruchy spánku, deprese či chronická respiračních onemocnění.


„Alarmující je v Česku stále rostoucí počet obézních dětí. Jen u těch ve věku 13-17 let stoupl od roku 1996 do současnosti podíl jedinců s nadváhou z 10 na 25 %. Náklady na léčbu komplikací spojených s obezitou v ČR představují zhruba 30 miliard korun ročně. Obezita je i podle dat WHO vážným problémem veřejného zdraví a jedním z hlavních faktorů invalidity a úmrtí v celém evropském regionu,“ uvádí ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková, MHA, a dodává: Už od dětství se tedy děti s nadváhou dostávají do skupiny lidí, kteří velmi pravděpodobně budou v dospělosti zápasit s některou ze závažných zdravotních komplikací právě kvůli nadváze.“


Obezita a socioekonomický vliv

Ze statistik je evidentní, že na výskyt nadváhy mezi dětmi má vliv i socioekonomický faktor. Děti z horších poměrů se hýbou méně než jejich lépe situovaní vrstevníci a čelí téměř trojnásobně vyššími riziku, že budou trpět obezitou. Klíčové je v tomto ohledu školní stravování.

děti, obezita

Školní obědy jsou pro mnoho dětí často jediným teplým jídlem denně, děti se na nich učí i stravovacím návykům. Na jejich nutriční kvalitě velice záleží,“ vysvětluje vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ, MUDr. Marie Nejedlá.



Doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO)

Děti a dospívající ve věku 5–17 let by se dle doporučení WHO měli věnovat pohybové aktivitě alespoň 60 minut denně. Aktivita vy měla být alespoň středně intenzivní a odpovídají jí svižnější procházky, jízda na kole či náročnější domácí práce, běh, plavání a další formy pohybové aktivity a sportu. Mírnější kritérium splňují i ti, kteří se doporučení WHO blíží a věnují se pohybu alespoň 5x do týdne. V České republice se to týká zhruba poloviny chlapců a 40 % dívek.



 

Článek vznikl na základě údajů zveřejněných Státním zdravotním ústavem (SZÚ)