Homeopatie tématem konference v Poslanecké sněmovně PČR
Komunikovat o příznivých účincích alternativní medicíny a o možnostech upevnění její pozice v rámci českého zdravotnického systému – takové bylo hlavní téma konference „Je čas začít spolupracovat“, která se konala 20. 6. 2024 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Prostor na konferenci dostala také homeopatie a z odborného hlediska o ní pohovořila MUDr. Hana Váňová. S bohatými zkušenostmi se podělila i jedna z pacientek, jejíž rodinu provází homeopatie při léčbě rozdílných diagnóz už dlouhá desetiletí.
Homeopatie je nadčasová léčebná metoda založená na zákoně podobnosti. Jde o evropské kulturní dědictví, které se rozšířilo po celém světě. Počátky sahají až k Hippokratovi a vědecký základ této metodě dal před 200 lety německý lékař Samuel Hahnemann.
„Oproti homeopatii stojí klasická tzv. alopatická medicína a dnes už je víc než jasné, že potřebujeme oba přístupy,“ vysvětluje MUDr. Hana Váňová a dodává: „Homeopatie je metoda celostní, posuzuje tělesné i psychické příznaky, my tomu říkáme individuální reakce pacienta, takže umíme vybrat pacientovi lék na míru. Není to tak, že bychom klasické léky nahrazovali léky homeopatickým, je potřeba mít jako lékař dovednost, být v homeopatii vzdělaný a vědět, jak ji používat.“
Homeopatie je metoda bezpečná, vhodná pro novorozence, těhotné ženy a lze ji kombinovat se všemi dalšími léčebnými metodami.
Přínosy homeopatie
- řeší funkční poruchy
- předchází chronickým stavům
- podporuje obranyschopnost u viróz
- podporuje rekonvalescenci
- zkrátí dobu léčení úrazů
- zvyšuje fyzický i psychický komfort pacientů v průběhu léčby závažných onemocnění v kombinaci s klasickými léky
- řeší mírné a střední stavy afektivních poruch bez rizika vzniku závislostí – tím snižuje spotřebu psychofarmak
„Zavedení homeopatie do každodenního života se zlepší kvalita zdraví jednotlivce a celé populace. Proto je potřeba o tom hovořit a pravdivě informovat o možnostech a limitech této metody. Pacienti mohou tuto metodu použít i pro samoléčbu,“ vysvětluje MUDr. Váňová.
Homeopatie v Evropě
V Evropě se pomocí homeopatie léčí 100 milionů pacientů a působí zde 43 tisíc lékařů homeopatů. Česká republika má odbornost v oblasti homeopatie také vysokou, ale je pozadu administrativně, a to zejména v důsledku totalitního režimu, který rozvoj homeopatie neumožňoval.
Od roku 2007 v ČR funguje Homeopatická lékařská asociace (HLA), která je garantem mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH. Ta má tři hlavní cíle:
- Aby každý lékař, lékárník a zdravotnický odborník znal homeopatii, její možnosti a limity
- Aby každý pacient dostal ten nejvhodnější lék, ať je homeopatický či jiný
- Aby zodpovědné instituce počítali s homeopatii jako s regulérní léčebnou metodou podporovaly její výuku na lékařských fakultách a informování široké veřejnosti
„Nastal čas na zodpovědný přístup - integraci homeopatie a dalších metod alternativní medicíny, být otevření novým poznatkům a mít vůli ke spolupráci. Narůstá totiž antibiotická rezistence, je vysoká spotřeba psychofarmak a stoupá počet chronicky nemocných pacientů. Cílem nás všech je zlepšení zdraví populace a udržitelnost zdravotního systému. Homeopatie k tomu velkou měrou přispěje, pokud jí společně otevřeme dveře,“ uzavírá MUDr. Váňová.
V rámci konference vystoupil prof. MUDr. Ing. Petr Fiala Ph.D., který byl pověřen odborným vedení pracovní skupiny CAM. Ta vznikla před rokem a půl na podnět řady pacientů, ale také poslanců a senátorů, kteří prosazují, a se v českém zdravotnictví uplatňovaly i alternativní obory a metody, které pomáhají mnoha pacientům při různých zdravotních komplikacích. Kromě homeopatie se hovořilo o akupunktuře, biotronice a prostor dostali také zahraniční hosté, aby pohovořili o tom, jak funguje alternativní medicína ve Velké Británii, Německu a Itálii.
Konferenci „Je čas začít spolupracovat“ organizovala poslankyně Parlamentu ČR Margita Balaštíková ve spolupráci se senátorem Herbertem Paverou a Ministerstvem zdravotnictví ČR. Záštitu nad konferencí převzal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Záznam z konference naleznete zde: https://videoarchiv.psp.cz/