logo boiron
Stresovaná studentka

Lze zmírnit stres pomocí homeopatie?

Stres & Spánek
Čas k přečtení: 5 min

Tíživá doba, stres doma i v zaměstnání, každodenní psychické zatížení… Stres je v našich životech všudypřítomný a je důležité s ním umět pracovat, aby nám v dlouhodobém horizontu nezpůsobil vážnější zdravotní obtíže.

stres

Rozlišovat zdravý a nezdravý stres

Až 60 % Čechů si dnes stěžuje na velké množství práce a pociťuje stres a vyčerpání. Z analýzy společnosti Grafton Recruitment z roku 2019 vyplývá, že pouze 14 procent lidí v práci stres nepociťuje. Častým stresem trpí skoro pětina Čechů, polovina stres cítí občas, ale pravidelně.

Nicméně zdravý stres – což je reakce pro přežití, kterou jsme zdědili od našich předků – nám umožňuje čelit výzvám a varuje nás před různým nebezpečím. Dr. Patrick Vachette, psychiatr specializovaný v oboru kognitivně-behaviorálních terapií, k tomu uvádí: „Je to přirozený adaptační jev v případě nějaké životní události“. Můžeme prožívat stres před přijímacím pohovorem, milostnou schůzkou nebo nějakou zkouškou“. Na druhé straně existuje nezdravý stres, tj. ten stres, který se projevuje sklíčeností nebo bušením srdce a který může zapříčinit poruchy spánku. Tento typ stresu může být nebezpečný, protože když jsme úplně vyčerpaní, může dojít až k syndromu vyhoření. Šetrným řešením může být homeopatická léčba.

Ilustrační obrázek - homeopatie a stres

Předjímat rizikovou situaci

Homeopatie je léčebná metoda, která má zároveň preventivní i léčebný účinek. Lékař nejprve stanoví diagnózu, a to, co ho bude u pacienta zajímat, je jeho schopnost zvládat stres. Bude se zajímat o příznaky popisované pacientem: bušení srdce, žaludeční bolesti, třesoucí se nohy. Bude se chtít dozvědět, jestli pacient pociťuje agresivitu, vztek, či frustrace a zajímat jej budou i myšlenková schémata pacienta.

Bude pacientovi pokládat řadu obecných otázek, aby zjistil to, čemu se v homeopatii říká „citlivý typ“, a tak pochopil jedince jako celek. Po stanovení tohoto profilu může lékař homeopat individualizovat své rady podle pacienta, ne podle onemocnění.

Ulevit od občasného stresu

Ať už se jedná o přijímací pohovor nebo zkoušky pro obdržení řidičského oprávnění, vykazované příznaky jsou stejné a v tomto případě stačí dojít do lékárny a poradit o výběru vhodného léku s lékárníkem, vyškoleným v homeopatii. Příznaky občasného stresu mohou být různé: průjem, neustálá potřeba chodit na toaletu, bolesti hlavy a nejisté, podlamující se nohy, křeče, „knedlík“ v krku, bolesti střev, sklon k pláči, tíha na prsou… I osoby, jejichž zdravotní stav je obvykle v pořádku, ale které stres špatně zvládají, se mohou léčit homeopatickými léky, stejně jako osoby, které svůj stres somatizují (duševní pochody se začnou projevovat v tělesné oblasti), záněty žaludku či například kolitidou.

Nezapomínejme ale, že stres v malých dávkách má i své přednosti. Teprve v momentě, kdy se stává nezvladatelným, stává se i toxickým.