Navigace po stránce

» www.boiron.cz » Homeopatie » Nejčastější dotazy (FAQ)

Nejčastější dotazy (FAQ)

Nenašli jste zde odpověď na váš dotaz? Zeptejte se nás pomocí internetového formuláře, rádi vám odpovíme.

Kdo může užívat homeopatické léky?

Homeopatické léky mohou užívat všechny věkové kategorie, včetně novorozenců, malých dětí, těhotných a kojících žen, seniorů a osob podstupujících zároveň jinou léčbu. Homeopatické léky nejsou chemicky toxické, nemají žádné kontraindikace či interakce s jinými léky, ani dosud známé nežádoucí účinky. Homeopaticky je možné léčit také zvířata.

Mohou homeopatické léky užívat těhotné a kojící ženy?

Ano. Homeopatické léky nejsou chemicky toxické, nemají žádné kontraindikace či interakce s jinými léky, ani dosud známé nežádoucí účinky v souvislosti s množstvím podaného léku. Těhotné ženy se tedy mohou léčit homeopaticky bez jakéhokoliv známého rizika pro ně samotné či pro jejich dítě. Homeopatické léky lze v případě potřeby podávat také kojencům. Přesto se těhotným a kojícím ženám v případě onemocnění vždy doporučuje konzultovat své potíže s lékařem nebo lékárníkem.

Mohou být homeopaticky léčena zvířata?

Homeopatické léky se používají k léčbě domácích, chovných, ale i divokých zvířat již více než 150 let. Výhod homeopatické léčby přitom využívá stále více chovatelů, ať už se jedná o majitele malých domácích zvířat (domácích mazlíčků) nebo o profesionální velkochovatele. Homeopatickými léky lze léčit zvířata účinně a bez toxických vlivů či rizika návyku.

Jaká onemocnění se dají léčit homeopaticky?

Homeopatie nabízí řešení u většiny běžných onemocnění od rýmy, nachlazení, kašle, chřipky, bolesti v krku, až po žaludeční potíže nebo nevolnost při cestování. V rukou lékaře homeopata je vhodná také pro léčbu chronických nebo často se opakujících onemocnění, jako jsou alergie, ekzémy, astma, poruchy spánku, migrény nebo psychické potíže. Velmi vhodná je pro léčbu dětí nebo těhotných a kojících žen.

Homeopatii je možné používat jako doplňkovou léčbu při úrazech, při operacích nebo u porodu, samozřejmě po odpovídajícím odborném ošetření. Lze ji využít také pro lepší snášení očkování, léčby antibiotiky nebo léčby závažných onemocnění, např. chemoterapie a radioterapie.

Používají se homeopatické přípravky u chronických nebo stále se opakujících onemocnění?

Ano. U onemocnění chronického charakteru homeopatická léčba snižuje počet recidiv a omezuje jejich intenzitu záchvatů. Léčba chronických onemocnění však vždy patří do rukou zkušeného lékaře homeopata.

Mohou homeopatické léky sloužit jako prevence?

Ano. Vhodnou homeopatickou léčbou lze omezit výskyt některých typických zimních onemocnění, jako jsou chřipky, nachlazení atd., nebo naopak letních patologií např. sezónních alergií.

Dovedou homeopatické přípravky léčit rakovinu?

Ne. Žádná homeopatická léčba rakovinného bujení neexistuje, bez ohledu na to, o jaké onkologické onemocnění se jedná. Homeopatická léčba však pomáhá pacientům potlačit některé nežádoucí účinky chemoterapie či radioterapie a může být vhodnou doplňkovou léčbou ke klasické terapii.

Může se člověk pomocí homeopatie léčit sám?

Ano, u některých onemocnění je možné, aby se homeopatické léky používaly pro domácí samoléčbu. Zejména pokud se jedná o nezávažná akutní onemocnění přechodného charakteru, u kterých je samoléčba doplněná odbornou radou lékárníka běžná. Je však třeba mít na paměti, že v případě jakýchkoliv neobvyklých reakcí či přetrvávajících příznaků je nutné poradit se s lékařem, který stanoví přesnou diagnózu a určí správnou léčbu.

Musí být homeopat lékař?

V České republice bohužel dosud chybí legislativa, která by přesně upravovala problematiku homeopatie u lékařů a nelékařských profesí. Legislativní podmínky se v tomto ohledu liší také v zahraničí. Zatímco např. ve Francii smí homeopatické přípravky předepisovat pouze lékař (případně u volně prodejných léků je mohou doporučovat lékárníci nebo jiní zdravotničtí odborníci), v Německu nebo Velké Británii existuje mnoho homeopatů nelékařů, kteří však museli získat odpovídající vzdělání a léčit mohou pouze za přesně stanovených podmínek.

Lékař homeopat je odborník, který své medicínské znalosti dále rozšířil studiem homeopatie. Při léčbě bude vždy volit takový způsob léčby, který bude v danou chvíli pro daného pacienta nejvhodnější, ať už půjde o homeopatii nebo jinou terapii. Za svou volbu je plně zodpovědný.

Dobrý homeopat nelékař má za sebou několikaleté studium homeopatie obsahující mnoho poznatků z medicíny a přesně zná hranice, ve kterých se může pohybovat. Nikdy nenutí pacienta, aby přestal navštěvovat svého ošetřujícího lékaře nebo aby bez konzultace s ním jakkoliv pozměňoval svou dosavadní léčbu. Činnost homeopata a ošetřujícího lékaře se může vhodně doplňovat.

Vzhledem k tomu, že v České republice dosud chybí zodpovědné kontrolní orgány a akreditované vzdělávací instituce, které by stanovovaly podmínky pro homeopaty nelékaře, je třeba, aby se pacient před započetím léčby vždy pokusil získat maximum informací o daném homeopatovi a o garantech jeho vzdělání a v každém případě zůstal také v péči svého ošetřujícího lékaře.
 

Jak probíhá návštěva u homeopata?

První návštěva u homeopata je zpravidla delší než běžná návštěva u lékaře (výjimkou není ani hodinová či delší konzultace). Homeopat se bude ptát na potíže, které vás trápí, na váš celkový fyzický i psychický stav, prodělané nemoci či rodinné a profesní zázemí. Budou ho zajímat také pro laika nezvyklé detaily a okolnosti zlepšení či zhoršení příznaků, bude hledat různé souvislosti. V případě, že jde o lékaře homeopata, vyšetří vás samozřejmě také klasickým způsobem, zejména když jde o akutní potíže, případně vám doporučí specializované nebo laboratorní vyšetření.

V některých případech vám může lékař homeopat doporučit homeopatický lék velmi rychle, na základě jasných příznaků (např. běžné nachlazení, prořezávání zubů u malých dětí apod.). Může jít o jeden nebo více léků nebo o komplexní léčbu homeopatickými i klasickými léky. Jindy trvá výběr konkrétního postupu déle, zejména u komplikovaných nebo chronických onemocnění.

Další kontroly a konzultace u homeopata jsou zpravidla kratší.

Vzhledem k tomu, že homeopatickou léčbu zdravotní pojišťovny lékařům neproplácejí, ve většině případů je třeba počítat s přímou úhradou za ošetření. S cenou vás homeopat samozřejmě musí seznámit předem.
 

Proč se u homeopata platí?

Homeopatická léčba není v České republice hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Lékaři takovou péči nedostávají proplacenou od pojišťoven, proto je třeba za konzultace platit, podobně jako při koupi léku, který nehradí pojišťovna. Každý homeopat má vlastní ceník služeb, se kterým by měl pacienta předem seznámit. Mnoho lékařů také doporučuje homeopatické přípravky jako doplněk v rámci běžné klasické praxe.

Kde najdu kontakt na lékaře homeopata v mém regionu?

Kompletní seznam homeopatů v České republice bohužel v tuto chvíli neexistuje. Seznam lékařů homeopatů, kteří absolvovali kurzy mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH (a souhlasili se zveřejněním svého kontaktu) nejdete v Seznamu lékařů homeopatů.

Podle čeho se vybírá homeopatický lék?

Některé homeopatické léky v osvědčených indikacích při běžných nezávažných onemocněních lze vybrat velmi jednoduše na základě obecných příznaků (např. při rýmě, viróze, drobných úrazech nebo růstu zubů u malých dětí). Nejrychlejší volbou v tomto případě bývají často polykomponentní homeopatika.

Při komplikovanějších nebo opakovaných potížích se vybírá lék na základě celkového zdravotního stavu pacienta a velmi komplexního souboru příznaků, které zpravidla vyžadují posouzení lékařem homeopatem.

Jak vypadají homeopatické léky?

Homeopatické léky mohou být monokomponentní (jednosložkové) nebo polykomponentní (vícesložkové). Monokomponenty jsou nejčastěji k dispozici v lékové formě malých kulatých granulí (jednu dávku tvoří zpravidla 5 granulí), ve speciálních tubách. Polykomponenty jsou většinou tablety, které se nechávají zvolna rozpustit v ústech. Setkat se však můžete také s lékovou formou sirupu (Sedalia) nebo malými globulemi v dózách (Oscillococcinum; užívá se jednorázově celý obsah dózy). Méně často se vyskytují kapky, čípky, masti, oční kapky a další lékové formy.

Proč mají homeopatické léky latinské názvy?

V případě monokomponentů označuje název homeopatika látku, ze které byl lék vyroben. Jednotlivé látky jsou označeny mezinárodním vědeckým názvem, který je většinou latinský. Pod tímto názvem lékaři identifikují daný lék všude po světě. U polykomponentů je název obchodní značkou stejně jako u klasických léků.

Proč mají homeopatické přípravky několik různých ředění?

Stupeň ředění každého homeopatika ovlivňuje způsob jeho použití. V některých případech (ač to není pravidlem) může mít nízké ředění (např. 5 CH) dokonce opačné účinky než ředění vysoké (např. 30 CH). Výběr správného ředění je proto důležitý a je vždy vhodné poradit se o něm s odborníkem homeopatem.

Podle čeho vybírat u homeopatických léků stupeň ředění?

V České republice jsou k dostání monokomponentní homeopatika společnosti BOIRON v ředěních 5, 9, 15, 30 a 200 CH. Výběr ředění je vždy vhodné nechat na odborníka homeopata. Obecně však platí, že nižší ředění jsou používána zejména u akutních onemocnění s lokálními nebo i celkovými příznaky, vyšší ředění se pak používají u nervových nebo psychických příznaků a u chronických onemocnění. Existují však samozřejmě výjimky.

Zabírají homeopatické léky rychle?

Ano. U akutních onemocnění homeopatie působí velmi rychle, zejména když můžeme homeopatické léky podávat již od prvních příznaků. U projevů souvisejících s chronickým onemocněním (astma, migréna, alergie, revmatismus apod.) léčba trvá samozřejmě déle, někdy i několik měsíců.

Mohou se homeopatické léky kombinovat s klasickými léky nebo vitamíny?

Homeopatické léky lze bez obav kombinovat s klasickými léky nebo vitamíny. Odborník vám může doporučit samostatnou homeopatickou léčbu nebo homeopatika jako doplněk klasické léčby, vždy s ohledem na to, co potřebujete.

Mohou homeopatika ovlivnit účinek hormonální antikoncepce?

Ne. Na antikoncepční účinek hormonálních preparátů homeopatické léky nemají žádný vliv.

Jak užívat homeopatické přípravky?

Dodržujte vždy doporučení vašeho lékaře homeopata či lékárníka.

V případě polykomponentních homeopatik (tablety, sirupy) se můžete o správném dávkování informovat na Veřejně přístupné odborné informační službě společnosti BOIRON.

monokomponentů (granule v tubách) představuje jedna dávka obvykle 5 granulí, granule se nechávají zvolna rozpustit v ústech, nejlépe pod jazykem.

Obecně se nedoporučuje užívat homeopatický lék bezprostředně před jídlem nebo těsně po něm. Je vhodné, aby v okamžiku užití nebyly v ústech přítomny silně aromatické látky, jako je káva, mentol nebo tabák.
 

Kolik kuliček je jedna dávka u přípravku Oscillococcinum?

U přípravku Oscillococcinum se (na rozdíl od monokomponentů) užívá jako jedna dávka vždy celý obsah jedné tubičky (dózy). Obvyklé dávkování přípravku je:
Děti a dospělí:
Preventivně užívat 1 dózu týdně.
Od prvních příznaků užít 1 dózu co možná nejdříve a následně užívat 1 dózu 3x denně po dobu 1 až 3 dnů.
Celý obsah jedné dózy nechat rozpustit pod jazykem nebo v malém množství vody.

Jak podávat homeopatický lék kojenci?

U kojenců a malých dětí je možné homeopatikum rozpustit v malém množství vody. Je třeba vždy dodržovat pokyny odborníka, obecně však lze rozpustit 10 granulí nebo potřebný počet tablet v 1 dcl kojenecké vody a podávat dítěti po lžičkách v doporučených intervalech (1 dávka = 1 lžička). Každý den se připravuje stejným způsobem nový roztok.

Jak zacházet s tubou s homeopatickým léčivým přípravkem?

Monokomponentní homeopatika jsou k dostání ve speciálních tubách se zabudovaným dávkovačem granulí, který zaručuje praktické a hygienické podání léku.

Jak zacházet s tubou

 

  1. Obraťte tubu dávkovačem (uzávěrem) dolů.
  2. Otáčejte uzávěrem, dokud do něj nevypadne potřebný počet granulí.
  3. Sejměte uzávěr a vsypte granule přímo do úst.

 

Mohu se homeopatických granulí dotýkat rukou?

Z hygienických důvodů je vhodnější omezit kontakt homeopatických granulí s rukou, stejně jako to platí pro jakékoli jiné léky. Homeopatika společnosti BOIRON jsou vyráběna pomocí speciálního patentovaného způsobu trojité impregnace, díky kterému dochází ke stejnoměrnému nasycení celého objemu granulí účinnou látkou. Pokud se tedy granulí dotkneme rukou, nehrozí riziko snížení jejich účinku. Z hygienických důvodů je však vhodné používat speciální dávkovač, který je součástí tuby, a granule z víčka vsypat přímo do úst.

Proč u monokomponentních homeopatik (homeopatických granulí v tubách) není žádná informace o dávkování či indikacích?

Většina monokomponentních homeopatik může být předepsána při několika odlišných onemocněních, v dávkování lišícím se podle charakteru nemoci, ale také podle konkrétního zdravotního stavu pacienta. Proto není možné uvést jednu přesnou indikaci a konkrétní dávkování u každého léku. S výběrem vhodného léku a volbou správného dávkování vám poradí odborník, lékař homeopat nebo lékárník.

Proč u polykomponentních homeopatik nejsou v příbalovém letáku uvedeny informace o indikacích?

Polykomponentní homeopatika jsou určena zejména pro akutní léčbu běžných a nezávažných onemocnění a díky svému složení pokrývají širokou paletu potíží objevujících se při dané nemoci. Jsou k dostání bez lékařského předpisu a pacienti je velmi často používají pro samoléčbu. Všechny homeopatické přípravky v ČR momentálně podléhají zjednodušenému způsobu registrace, v rámci kterého informace o indikacích nejsou posuzovány. Pacienti se proto o správných indikacích vždy musí informovat u lékaře, lékárníka, případně na Veřejně přístupné odborné informační službě o léčivých přípravcích společnosti BOIRON, kterou má povinnost provozovat každý z výrobců léků.

Kde mohu koupit homeopatické léky?

Homeopatické léky jsou k dostání ve všech lékárnách v České republice. V případě, že některá lékárna nemá požadovaný přípravek skladem, může ho pro vás objednat. Tento přípravek si pak v lékárně můžete vyzvednout zpravidla do 24 hodin, maximálně do 2 dnů.

Jsou homeopatické léky propláceny zdravotními pojišťovnami?

Homeopatické léky nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění, pacient je tedy musí platit sám. Některé zdravotní pojišťovny však mohou nabízet proplácení homeopatických přípravků v rámci vlastních nadstandardních nebo preventivních programů. V takovém případě je třeba informovat se přímo u pojišťovny.

Kolik cukru obsahují homeopatika?

Granule a globule (Oscillococcinum) se vyrábějí ze sacharózy a laktózy. Při obecném dávkování 5 granulí 4x denně (tedy celkem 20 granulí) tyto 4 dávky dohromady obsahují 1 gram cukru, což je přibližně jedna pětina kostky cukru. Jednorázová dávka globulí (1 dóza přípravku Oscillococcinum) obsahuje 1 gram cukru, tedy opět jednu pětinu kostky cukru. Cukr je také obsažen také v některých homeopatických přípravcích ve formě tablet či sirupu. Tato informace je uvedena v příbalové informaci přípravku.

Mají homeopatika omezenou dobu použitelnosti?

Stejně jako ostatní léčiva mají i homeopatické léky omezenou dobu použitelnosti. Konec doby použitelnosti (expirace) je vždy vyznačen na obalu léku (u tub s granulemi pod zkratkou EXP.).

Pylový kalendář

KATALOG MONOKOMPONENTNÍCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ OBCHODOVANÝCH V ČESKÉ REPUBLICE