Navigace po stránce

» www.boiron.cz » Homeopatie » Homeopatie – mýty a realita

Homeopatie – mýty a realita

Mýtus: Když užívám homeopatika, nesmím užívat jiné léky

Realita: Homeopatické léky a ostatní léčivé přípravky se mohou kombinovat. Neexistují kontraindikace, které by současné podávání homeopatik a jiných přípravků omezovaly. Je však třeba vždy dodržovat doporučení odborníka, lékaře nebo lékárníka, který vám může doporučit homeopatickou léčbu samostatně nebo v kombinaci s léčbou jinými přípravky. Aby byla léčba maximálně efektivní, je nutné lékaře vždy informovat o všech lécích, které užíváte.

Mýtus: Když užívám homeopatika, nesmím pít kávu a čistit si zuby zubní pastou s mentolem

Realita: Homeopatické přípravky se nechávají zvolna rozpustit v ústech a do organismu se vstřebávají sliznicí ústní dutiny. Je proto vhodné, aby v okamžiku užití byla ústa čistá. To je také důvod, proč se nedoporučuje užívat homeopatika bezprostředně před jídlem nebo těsně po něm a proč se homeopatika nezapíjejí. Totéž pravidlo platí i pro užívání výrazně aromatických látek (káva, mentol, tabák apod.), ovšem nikoliv proto, že by tyto látky jako takové účinnost homeopatik ovlivňovaly. Neznamená to tedy, že by konzumace těchto látek byla vyloučená, nedoporučuje se pouze v bezprostředním okolí užití léku.

Mýtus: Homeopaté jsou léčitelé a šarlatáni

Realita: Homeopatie je léčebná metoda s přesnými pravidly a pevnými klinickými základy, kterou v současné době ve světě používá 300 000 lékařů a v mnoha zemích se vyučuje na univerzitách. V České republice působí dvě lékařské homeopatické společnosti, jež zastupují lékaře, kteří se rozhodli obohatit své medicínské vzdělání o studium homeopatie a začlenili homeopatii do své praxe.

Vedle lékařů mohou homeopatii v České republice provozovat i nelékaři, kteří by měli mít několikaleté homeopatické vzdělání a odpovídající praxi. Na rozdíl od začátku devadesátých let, kdy byla v České republice homeopatie nová a chyběl patřičný legislativní rámec, by už nemělo docházet k tomu, že by se homeopatie dostala do rukou nekompetentních osob. Vzhledem k tomu, že legislativa České republiky tuto oblast dosud neošetřuje jednoznačným a jasným způsobem, je třeba, aby se pacient před začátkem léčby vždy pokusil získat maximum informací o daném homeopatovi - nelékaři a o garantech jeho vzdělání a v každém případě zůstal také v péči svého ošetřujícího lékaře.

Čtěte více: Historie homeopatie v ČR a Musí být homeopat lékař?

Mýtus: Homeopatie je drahá

Realita: Ve srovnání s klasickou medicínou homeopatie patří mezi levné způsoby léčby. Vzhledem k tomu, že v mnoha indikacích může být použita i preventivním způsobem, může naopak snížit výdaje za léky nutné k pozdější léčbě onemocnění. V České republice homeopatie v současné době není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, proto vždy musí celou cenu za lék i ošetření u lékaře hradit pacient. Každý lékař homeopat má vlastní ceník služeb, se kterým by vás měl předem seznámit.

Ačkoliv se ceny homeopatických léků v jednotlivých lékárnách liší, za většinu homeopatických léků zaplatíte až na výjimky méně než sto korun. Cena jedné tuby s homeopatickými granulemi se přitom pohybuje kolem 85 Kč.

Mýtus: Homeopatie může vyléčit rakovinu

Realita: Žádná homeopatická léčba rakovinného bujení bohužel neexistuje, bez ohledu na to, o jaké onkologické onemocnění se jedná. Homeopatická léčba však pomáhá pacientům potlačit některé nežádoucí účinky chemoterapie či radioterapie a může být vhodnou doplňkovou léčbou ke klasické terapii.

Mýtus: Když se homeopatických granulí dotknu rukou, ztratí se jejich účinnost

Realita: Z hygienických důvodů je vhodnější omezit kontakt homeopatických granulí s rukou, stejně jako to platí pro jakékoli jiné léky. Homeopatika společnosti BOIRON jsou vyráběna pomocí speciálního patentovaného způsobu trojité impregnace, díky kterému dochází ke stejnoměrnému nasycení celého objemu granulí účinnou látkou. Pokud se tedy granulí dotkneme rukou, nehrozí riziko snížení jejich účinku. Z hygienických důvodů je však vhodné používat speciální dávkovač, který je součástí tuby, a granule z víčka vsypat přímo do úst.

Pylový kalendář

KATALOG MONOKOMPONENTNÍCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ OBCHODOVANÝCH V ČESKÉ REPUBLICE