Navigace po stránce

» www.boiron.cz » Homeopatie » Co je to homeopatie? » Výroba homeopatických léků » Příprava matečné tinktury

Příprava matečné tinktury

Ze základních látek je nejprve třeba připravit tzv. matečné tinktury, tedy roztoky, obsahující všechny účinné látky budoucího léku.  

Výroba homeopatik - příprava matečné tinkturyZ látek rostlinného nebo živočišného původu se připravují macerováním v alkoholu. Daná rostlina (např. heřmánek, jasmín apod.) nebo její část se většinou v čerstvém, méně často v sušeném stavu vloží do nádoby za skla nebo nerezavějící ocele a po dobu 10 až 30 dnů se zde namáčí a promíchává. Po uplynutí potřebné doby se směs vymačká pomocí hydraulického lisu a přefiltruje. U živočišných látek (např. včely, jedy některých hadů apod.) proces probíhá podobně.

V případě, že základní látka není rozpustná ve vodě nebo v alkoholu (jedná se zejména o některé minerály nebo chemické sloučeniny), podléhá nejprve tzv. trituraci, neboli tření, při němž dochází k jejímu postupnému rozmělnění na velmi malé částečky a postupnému smíšení s laktózou. Jakmile dojde k takovému stupni rozetření a rozředění laktózou, že je možné připravenou směs rozpustit, začíná se s připraveným roztokem pracovat podobně jako u látek rozpustných.

Video - příprava matečné tinktury

Pokračování:

Ředění
Dynamizace
Impregnace

Pylový kalendář

KATALOG MONOKOMPONENTNÍCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ OBCHODOVANÝCH V ČESKÉ REPUBLICE