Navigace po stránce

» www.boiron.cz » O nás » Profil společnosti » Historie společnosti

Historie společnosti

Historie společnosti BOIRON je neodmyslitelně spjata se jménem rodiny Boironů, jehož nositelé společnost založili a stále stojí v jejím čele. BOIRON zůstává i po více než 70 letech existence nezávislým podnikem s rodinnou tradicí, stálými hodnotami a vřelým vztahem k homeopatii, o jejíž právo na existenci v rámci moderní medicíny je připraven se bez ustání zasazovat.

Vznik společnosti BOIRON je pevně provázán s počátky specializované výroby homeopatických léků.

V 19. století, v době Samuela Hahnemanna a jeho žáků, si každý lékař homeopat vyráběl homeopatické léky sám. Ovšem s rostoucí oblibou homeopatie stále vzrůstaly požadavky na jednotný způsob přípravy léku, který by zaručil jeho maximální kvalitu, stabilitu a spolehlivost. Proto začaly postupně vznikat specializované lékárny, které se soustředily výhradně na výrobu homeopatických léků. Stejný příběh stojí také u zrodu společnosti BOIRON.

První homeopatická lékárna, která byla přímým předchůdcem společnosti BOIRON, vznikla již v roce 1911 v Paříži zásluhou René Baudryho, jednoho z prvních lékárníků, kteří se podíleli na postupné profesionalizaci a automatizaci výroby homeopatik.

Henri a Jean BoironoviRené Baudry začal ve 30. letech úzce spolupracovat se dvěma mladými lékárníky a zároveň doktory přírodních věd, bratry - dvojčaty Jeanem a Henrim Boironovými. Pod jejich vedením v Paříži a v Lyonu postupně vznikly další homeopatické laboratoře, které se soustředily především na výzkum v oblasti homeopatie a zdokonalování výroby homeopatických léků. Homeopatie také díky nim získává na stále větší důvěryhodnosti a od roku 1965 jsou proto homeopatické léky oficiálně uvedené ve Francouzském lékopisu.

Dnešní společnost Laboratoires Boiron vznikla v roce 1967 spojením tří subjektů, homeopatických lékáren a laboratoří:

  • Laboratoires Homéopathique Henri Boiron (Paříž),
    původně se jednalo o specializovanou homeopatickou lékárnu založenou v roce 1911 René Baudrym, kterou v roce 1945 převzal Henri Boiron,
  • Laboratoires Homéopathiques Jean Boiron (Lyon),
    laboratoře byly založeny v roce 1930 René Baudrym, velmi záhy se na jejich chodu začal podílet také Jean Boiron,
  • Laboratoire Homéopathique Moderne (Paříž),
    na vzniku těchto laboratoří se v roce 1932 podíleli Henri a Jean Boironovi, od roku 1933 také René Baudry.

Lékárna PHRPrvní výrobní podnik nové společnosti BOIRON vznikl v Toulouse, ovšem již v roce 1969 se společnost stěhuje do Lyonu, aby v roce 1974 mohla otevřít první moderní výrobní prostory v nedalekém Ste Foy-lès-Lyon, kde je hlavní sídlo společnosti dodnes.

Od roku 1972 BOIRON při výrobě homeopatik používá jako neutrální základ speciální granule a globule, na které se nanáší aktivní látky v již dříve patentovaném procesu trojité impregnace (od 1961). Zároveň nahrazuje původní skleněné tuby (později chráněné hliníkovým pouzdrem) dokonale neutrálními a inertními tubami z polypropylenu.

Postupně je založeno několik distribučních center na území Francie a v roce 1979 je otevřena první zahraniční pobočka BOIRON v Itálii, v Miláně.

V roce 1983 Jean Boiron odchází z pozice ředitele společnosti a pokračuje ve vědeckém výzkumu. Na jeho místo nastupuje jeho syn Christian Boiron, který stojí v čele společnosti dodnes.

V roce 1985 vzniká pod vedením Jeana Boirona vědecká společnost Institut Boiron, která se velkou měrou podílí na odborných výzkumech na poli homeopatie v mezinárodním měřítku.

V roce 1987 dochází k fúzi se společností Laboratoires Homéopathiques de France (LHF) a v roce 1990 k fúzi s marseilleskými laboratořemi Sibourg. Od roku 1987 se s akciemi Boiron obchoduje na burze.

Jean a Henri Boironovi v IndiiV průběhu 80. let Boiron začíná zakládat další zahraniční pobočky – od roku 1982 začíná vyvíjet aktivity v Indii, 1982 je založena pobočka ve Španělsku  a dále v USA (1983), Kanadě (1988), Karibské oblasti a Belgii (1989). Od začátku 90. let se Boiron podílí na rozvoji homeopatie ve střední a východní Evropě, postupně jsou založena zastoupení v Polsku (1994), Maďarsku a Bulharsku (1995), České republice a Slovensku (1998). Na konci 90. let jsou homeopatika BOIRON k dispozici ve více než 50 zemích světa.

90. letech Boiron rozšiřuje svoji nabídku také na fytofarmaka, doplňky stravy a produkty léčebné kosmetiky. Nedaleko od Lyonu je v roce 1995 na 11 600 m2 otevřen nový výrobní podnik v Messimy, určený především pro výrobu polykomponentních přípravků.

V roce 2005 na místo výkonného ředitele přichází Thierry Boiron, jeho bratr Christian Boiron zůstává nadále v pozici předsedy rady ředitelů společnosti. Zároveň dochází k fúzi se společností DOLISOS, která je dalším důležitým mezinárodním hráčem na poli homeopatie a byla založena již v roce 1935 v Paříži pod názvem Laboratoire de Pharmacologie Homéopathique (LPH). Tato fúze si během let 2005 a 2006 vyžádala mnoho organizačních, logistických i obchodních změn, zejména ve Francii, ale také v Belgii, Itálii, Polsku, USA a dalších zemích.

V roce 2007 byla završena důležitá reorganizace a konsolidace společnosti a především došlo k významnému růstu aktivity i produktivity v lokálním i mezinárodním měřítku.

BOIRON - historická loga

Pylový kalendář

KATALOG MONOKOMPONENTNÍCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ OBCHODOVANÝCH V ČESKÉ REPUBLICE